När en elbil ska fungera lika bra på motorvägen som i vardagen räcker det inte med ett stort batteri. Volkswagen ID.7 kombinerar lång räckvidd, tyst komfort och ett rymligt fastback-format, men versionerna skiljer sig tydligt åt i pris, prestanda och laddkapacitet. Här går jag igenom tekniken, räckvidden, laddningen och vad du bör kontrollera innan köp i Sverige.
En långfärdsbil med tydliga skillnader mellan versionerna
- Räckvidd upp till 705 km enligt WLTP i Pro S.
- Snabbladdning från 10 till 80 procent på cirka 27-28 minuter under rätt förhållanden.
- Bagageutrymme på 532 liter, som kan ökas till 1 586 liter med fällt baksäte.
- Motoralternativ från 204 till 340 hk och både bakhjulsdrift och fyrhjulsdrift.
- Prisnivå från omkring 595 000 kronor för den aktuella instegsversionen.

Vad är Volkswagen ID.7 för typ av bil
Volkswagen ID.7 är en helelektrisk fastback-sedan i nästan femmetersklassen. Formen liknar en sedan, men bakluckan öppnas tillsammans med bakrutan, vilket gör lastöppningen betydligt mer användbar än på en traditionell sedan.
Jag ser den främst som ett alternativ för förare som vill ha långfärdskomfort utan att gå över till en hög SUV. Den långa hjulbasen på cirka 2,97 meter ger gott om benutrymme i baksätet, samtidigt som den låga karossen hjälper till att hålla energiförbrukningen nere.
Bagageutrymmet rymmer 532 liter med baksätet uppfällt. Fälls ryggstöden ned ökar volymen till ungefär 1 586 liter, vilket räcker för familjebagage, större matkassar och mycket av den utrustning som annars kräver en kombi.
Skillnaden mot ID.7 Tourer
Tourer-versionen är den naturliga kombiälskarens val. Den ger en mer praktisk kaross och bättre åtkomst till lastutrymmet, medan sedanmodellen normalt är något mer energieffektiv och har en mer elegant, låg profil.
För den som kör långt i tjänsten eller ofta pendlar mellan svenska städer tycker jag att fastback-karossen är en bra kompromiss. För barnvagn, hundbur eller hög last blir Tourer däremot enklare att leva med.
Räckvidd och laddning som fungerar i vardagen
Den officiella WLTP-räckvidden sträcker sig från 471 km i Pure till 705 km i Pro S. WLTP är ett standardiserat testvärde, inte ett löfte om samma räckvidd i verklig trafik. Hastighet, temperatur, däck, vind och kupévärme påverkar resultatet tydligt.
| Version | Effekt | Drivning | WLTP-räckvidd | Pris från |
|---|---|---|---|---|
| Pure | 204 hk | Bakhjulsdrift | 471 km | 594 900 kr |
| Pro | 286 hk | Bakhjulsdrift | 592 km | 670 900 kr |
| Pro S | 286 hk | Bakhjulsdrift | 705 km | 684 900 kr |
| GTX | 340 hk | Fyrhjulsdrift | 603 km | 720 900 kr |
Priserna är de aktuella nivåerna i Volkswagens svenska konfigurator och kan ändras med kampanjer, utrustningsval och modellår. Pro S sticker ut eftersom merkostnaden jämfört med Pro är relativt begränsad i tabellen, medan räckvidden ökar kraftigt tack vare det större batteriet på 86 kWh netto.
Vad betyder laddtiderna i praktiken
Vid hemmaladdning med en laddbox på 11 kW tar en full laddning ungefär sex och en halv till nio timmar, beroende på batteristorlek och version. För de flesta förare betyder det att bilen kan laddas färdigt över natten utan att snabbladdning behövs i vardagen.
På en DC-snabbladdare kan bilen fyllas från 10 till 80 procent på cirka 27-28 minuter. Pro S och GTX kan ta emot nära 200 kW under optimala förhållanden. Det är dock batteriets temperatur och laddstationens faktiska kapacitet som avgör hur snabbt laddningen går.
Mitt råd är att förvärma bilen och batteriet före en längre laddpaus, särskilt under vintern. Det kan göra större skillnad än att välja en station med extremt hög toppeffekt som bilen ändå inte hinner utnyttja.
Vilken version passar bäst
Pure är den rationella instegsmodellen. Med 204 hk, bakhjulsdrift och en räckvidd kring 471 km passar den förare som kan ladda hemma och vill hålla inköpspriset så lågt som möjligt. Toppfarten är 160 km/h och accelerationen från 0 till 100 km/h tar ungefär åtta sekunder, vilket räcker gott i svensk trafik.
Pro använder ett större batteri och samma typ av starkare bakaxelmotor som Pro S, men når kortare räckvidd. Den är intressant för dig som vill ha mer marginal på motorvägen men inte behöver den längsta möjliga räckvidden.
Pro S är enligt min bedömning den mest balanserade långfärdsversionen. Den har 286 hk, 86 kWh batteri och upp till 705 km WLTP, men fortfarande bakhjulsdrift och en lugn, effektiv karaktär. Den passar särskilt bra för pendlare och tjänstebilsförare som kör många mil varje månad.
GTX väljer du för fyrhjulsdrift och prestanda, inte för lägsta förbrukning. Två elmotorer ger 340 hk och 0-100 km/h på cirka 5,4 sekunder. Samtidigt kostar drivlinan i vikt, pris och räckvidd. För snöiga småvägar och tungt släp kan den vara motiverad, men för normal landsvägskörning är Pro S oftast det smartare valet.
Tekniken bakom den tysta körningen
Drivlinan har en enstegad växellåda, vilket innebär att elmotorn levererar kraft utan traditionella växlingar. Resultatet är en mjuk acceleration och ett mycket lågt ljud på motorväg, där ID.7 känns mer som en bekväm långfärdsvagn än en sportig elbil.
Bilens effektivitet kommer inte bara från batteriet. Den låga fastback-karossen har god aerodynamik, och den bakmonterade elmotorn i bakhjulsdrivna versioner ger en effektiv lösning. Det märks framför allt i jämn landsvägsfart, där förbrukningen kan hållas på en rimlig nivå trots bilens storlek.
På utrustningslistan finns bland annat en 15-tums infotainmentskärm, appanslutning, Apple CarPlay och Android Auto. Högre utrustningsnivåer kan även ha head-up-display med förstärkt verklighet, där navigationsanvisningar visas i förarens synfält.
Läs också: Klassiska sportbilar - Vad du behöver veta innan köp
Vinter och underhåll
Den svenska vintern är bilens verkliga test. Kallare batteri, vinterdäck och uppvärmd kupé minskar räckvidden, även om bilen fungerar utan problem. Värmepump finns i flera svenska utföranden och kan hjälpa till att använda energin effektivare för kupévärme.
Underhållet är enklare än på en bensinbil eftersom det saknas oljebyten, tändstift och traditionell växellåda. Jag skulle ändå inte slarva med däcktryck, bromsar och hjulupphängning. Elbilar är tunga, och felaktigt däcktryck påverkar både räckvidd och däckslitage snabbt.
Högvoltsbatteriet omfattas av garanti i åtta år eller 160 000 km, beroende på vilket som inträffar först. Batteriets skick bör ändå kontrolleras vid köp av en begagnad bil, särskilt om den har gått många mil som tjänstebil.
Är modellen ett bra köp för svenska bilägare
Den stora styrkan är helheten. ID.7 är tyst, rymlig och tillräckligt effektiv för långa resor, samtidigt som den inte känns spartansk i kupén. Jag tycker särskilt att kombinationen av lång hjulbas, låg ljudnivå och väl avvägd fjädring gör störst skillnad efter flera timmar bakom ratten.
Den har också tydliga begränsningar. Nästan fem meters längd kan göra trånga garage och stadsgator besvärliga, och priset placerar bilen i ett område där hård konkurrens finns. Den som saknar hemmaladdning bör dessutom räkna noggrant på publika laddkostnader, eftersom bekvämligheten då beror på laddnätets tillgänglighet.
Dragvikten varierar mellan versionerna och kan påverkas av bilens exakta specifikation. Volkswagen Sveriges tekniska uppgifter anger upp till 1 000 kg för bakhjulsdrivna versioner och högre värden för GTX, men registreringsbeviset för den aktuella bilen är alltid det som gäller.
Inför ett köp skulle jag provköra bilen i två situationer. Testa först stadskörning med parkering och snäva svängar, eftersom storleken märks där. Kör sedan en längre sträcka i motorvägshastighet och kontrollera sittkomfort, vindljud, förbrukning och hur lätt infotainmentsystemet är att använda.
Det som avgör om ID.7 känns rätt efter första vintern
Volkswagen ID.7 är som bäst när den får användas som en riktig långfärdsbil med regelbunden laddning hemma eller på jobbet. Pro S ger den bästa räckviddsmarginalen, Pure håller nere kostnaden och GTX passar den som prioriterar fyrhjulsdrift och acceleration.
Min praktiska slutsats är enkel. Välj inte enbart efter WLTP-siffran eller hästkraftstalet, utan efter ditt laddmönster, dina vinterresor och hur mycket last du faktiskt tar med. För många svenska förare är en välutrustad bakhjulsdriven version den mest genomtänkta balansen mellan komfort, räckvidd och ägandekostnad.